Google Analytics Hesabınızı Kanatlandırın.

Başarılı ve zirvede olmanın yolu rakiplerinizden daha çok çalışarak daha akıllı adımların atılmasından geçmektedir. Aslında bu yolda sitenizi daha da verimli hale getirebilmeniz için gerekli tüm veriyi Google Analytics size sunmaktadır fakat bu verilere normal bir şekilde GA`i kurarak değil hesabınızı doğru bir şekilde kurulumunu yaptıktan sonra elde edebilirsiniz. İşte birazdan tamamını okuyacağınız yazıda bu yolda size yardımcı olabilecek önerilere ulaşacaksınız.

Not: Bu yazı daha çok ileri seviyede GA kullanıcısı için uygundur. Eğer hemen çıkma oranı ve çıkış yüzdesi gibi ölçümleme tanımlamaları hakkında emin değilseniz öncelikle GA hakkında temel bilgileri sahip olmanızı öneririm.

Verilerinizi Kirletmeyin

Benim için önemli ayarlardan biri olan hatta Google Analytics: İP Dışlama Filtresi başlık yazımda da değinmiş olduğum şekilde sitenizde yapmış olduğunuz ziyaretlerle mevcut datanızı doğruluğunu olumsuz etkilemeyin. Eğer sitenizle ilgili bir kişiyseniz sitenizde birçok sayfayı ziyaret ederek uzun zaman geçireceksiniz. Bu da verilerinizin zamanla tam olarak gerçeği yansıtmasını engelleyecektir. Sabit bir İP adresiniz varsa kolay bir şekilde GA hesabınızın sağ üst köşesinde bulunan Yönetici > Filtreler > Yeni Filtre aşamalarını takip edin.
Filtre Adı: EV IP
Filtre Turu: Önceden tanımlı filtre seçerek IP adreslerinden gelen trafiği hariç tut
İP adresi: Hariç tutulmasını istediğiniz IP adresi.

Filtreyi uygularken çok dikkatli olmanızı öneririm aksi durumda yapacağınız değişikliklerin geri dönüşü bulunmamaktadır.

Olağandışı Durumlar için Özel Uyarıları Belirleyin

Özellikle birden çok hesap yönetenler için ideal bir fonksiyon. Böylelikle hesabınızı kontrol etme zorunluğu olmadan sitenizde meydana gelen olağandışı bir durumda hemen bilgi sahibi olabilirsiniz.
Örneğin, trafiğiniz %50 oranında azaldı ya da dönüşümleriniz aniden beklenmedik bir şekilde yükseldi gibi daha önceden belirlenecek özel uyarılar ile eposta üzerinden bildiri alabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte ziyaret sayısının önceki hafta aynı gün baz alınarak %50`den fazla azalması durumunda eposta ile özel uyarı alabilirsiniz.

Özel bir uyarı kurmak için, Yönetici > Varlıklar > Yeni uyarı oluştur aşamalarını takip edin.

Uyarı adı: %50 Ziyaret Azalması
Süre: Gün
Bu uyarı tetiklendiğinde bana e-post gönder (İşaretleyin)
Şunun için geçerli olsun: Tüm Trafik
Şu durumda beni uyar: Ziyaret Sayısı
Koşul: % şundan fazla azalır:
Değer: 50%
Suna kıyasla: Önceki hafta aynı gün

Gelişmiş Segmentler ve Etkinlik İzleme

Artık sitenize yapılan ziyaretleri ayırmak için gelişmiş segmentleri tanımlayabilirsiniz. Örneğin, sitenize Bing ve Yandex üzerinden gelen trafiği dışlayarak sadece Google üzerinden ne kadar sitenize ziyaret edildiğini ya da aşağıdaki örnekte de aktaracağım gibi herhangi bir arama motoru üzerinden belirli bir kelimeyi içeren kelimeleri dışlayarak ziyaretleri ayırabilirsiniz.
Bu segment ile bloguma daha önce beni tanımadan (adımı yazmadan) sadece blogdaki içerik ile arama motoru üzerinden ve tarayıcı olarak Chrome kullanan ziyaret sayısı bilgisine ulaşılacak.

Standart Raporlama > Gelımış Segmentler > Yeni Özel Segment
Ad: Erdal Hariç Chrome Ziyaret
Hariç tut: Anahtar kelime
Şu Normİfd ile eşleşen: erdal
Ekle: Tarayıcı
İçeren: Chrome

Sosyal Medya Segmenti

Eğer sosyal medya üzerinden gelen trafik için ücret ödüyorsanız ya da sosyal medya siteleri üzerinden gelen trafiğin satışlara olan etkisini öğrenmek istiyorsanız bu segmenti kullanabilirsiniz.

Standart Raporlama > Gelişmiş Segmentler > Yeni Özel Segment
Ad: Sosyal Medya
Ekle: Kaynak
Şu Normİfd ile eşleşen: facebook|twitter|linkedin

Ek olarak yukarıda sormuş olduğum sorunun cevabını şu adresden öğrenebilirsiniz:http://support.google.com/googleanalytics/bin/answer.py?hl=tr&hlrm=en&answer=99118